Back to All Events

Walker's Haute Route 2022


Nädalane mägimatk Alpides

NB! Reis toimub lühendatud mahus 21.08-28.08. Läbime matkaraja keskmise (loe: kõige põnevama) lõigu.

Walker's Haute Route (WHR) on 14-päevane matkarada mägistel aladel Euroopa südames - Alpides. Rada kulgeb Chamonix'st Prantsusmaal kuni Zermattini Šveitsis, seega katsumusi täis teekond massiivse Mont Blanci juurest maalilise Matterhornini. See rada on ideaalne stardipakk mägedega sõprussuhete loomiseks. Matkarajal on nii kõrgeid kurusid, kust saab imetleda vaadet liustikukeeltele ja alpide kõrgeimatele tippudele, kuid mis sisaldab ka leebeid oru põhjas looklevaid radu, kus on võimalik nautida kuuma Lõuna-Euroopa päikest.

WHR loodi, et ühendada kaks Euroopa alpinismikeskust – Chamonix ja Zermatt. Raja kõrgeim punkt on 2987 meetrit, seega kassid ja kirkad võib selleks korraks koju jätta ning eraldi aklimatiseerumistõusule minema ei pea. Sellele vaatamata on WHR matk tugevatele – matkaraja pikkus on olenevalt variantidest 190-200 km, mille jooksul koguvad matkasellid sadulate ja orgude vahel loogeldes umbes 15 000 tõusumeetrit. Raja esimesed kolm etappi kattuvad maailmakuulsa Tour de Mont Blanc matkateega ning viimased etapid Tour of the Matterhorn rajaga, seega saab WHR-il aimu ka nende iseloomudest (ja tekitada südames soovi uute eesmärkide püstitamiseks). WHR-i muudab samas Tour de Mont Blanci kõrval ahvatlevamaks asjaolu, et olles raskusastmelt väljakutsuvam, ei ole WHR nii ülerahvastatud ja on seetõttu toredam läbida.

WHR on hinnatud üheks parimaks matkarajaks Euroopas, ent samal ajal on selle läbimine parajalt suurt pingutust nõudev teekond. Hea füüsiline vorm ja paar kaotatud lisakilo on finišis vaat et garanteeritud! Samas ei ole WHR tehniliselt raske, mistõttu on edukalt sooritatav ka (heas füüsilises vormis) algajale mägimatkahuvilisele.

Meie mägimatkale annab vürtsi peamiselt ainult telkides ööbimine ning suurema osa toidukordadest valmistame süüa ise (sellega aitab meid Tactical Foodpack). Joogivee pärast ei pea samuti pead murdma, selle eest on hoolt kandnud maailma puhtaima veega veekogud – mägijõed, mis ristuvad aeg-ajalt matkarajaga ning mille vett saab ka küladesse ehitatud joogiveekraanidest.

Video kolme aasta tagusest matkast, mis osaliselt kattus WHR marsruudiga.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: läbida Euroopa üks ilusamaid matkaradasid - Walker's Haute Route

Kuupäevad: 21.08-28.08.2022 (8 päeva)

Tegevus: mägimatkamine, jalgsimatk

Elamusvedur: Kaarel Kuslap

Tehniline raskusaste: 1/5 (algajale sobiv)

Füüsiline raskusaste: 3/5 (eeldab head füüsilist vormi)

Grupi suurus: 9

Hind — 790€

NB! Elamuslastele kehtib soodustus -5%

🚩 Pandeemiast tingitud asjaoludel reisi ärajäämisel tagastame ettemaksu täies ulatuses. Vaata ka KKK.


Reisi maksumus

Hind sisaldab

  • Kõik ööbimised kogu reisi jooksul (telkimisplatsid)

  • Öhtusöögid matkal (Tactical Foodpack)

  • Hommikusöögid matkal (isevalmistatud ühissöögid)

  • Video- ja pildimaterjal

  • Reisi korraldus

  • Elamus+ matkajuht

  • Hea ilm

  • Halb ilm

Hind ei sisalda

  • Lennupiletid Tallinn-Genf ja Genf-Tallinn (ligikaudu 400€)

  • Kindlustus (reisikindlustus ja kohustuslik mägimatkale sobiv spordikindlustus)

  • Isiklik matkavarustus (sh hügieenitarbed ja ravimid)

  • Jook/snäkk mäel (st lõunaks) ning lõuna- ja õhtusöögid väljaspool mäge

  • Covid-19 testid vms, kui see on vajalik

  • Kavavälised ekskursioonid, transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)


Reisile registreerimine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (20%); kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused ja pakettreisi teabeleht.


Ajakava ja tegevused

PÄEV 1

Selleks, et kõike seda ilusat ja põnevat kogeda, tuleb olla koos oma pakitud matkakotiga valmis 20.08 varahommikul, mil asume seltskonnaga ühiselt väikebussiga Prantsusmaa poole teele. Suuremat sorti kraami saab mahutada järelkärusse, et bussis rohkem jalaruumi oleks. Bussireisi teeb eriti põnevaks see, et sõitjad saame valida korda-mööda üksteise seast! (Ei pea kui ei taha) Erakordne võimalus katsetada Poola kiirteedel vuramist (khm, lubatud kiirusel…) ja mägimaanteedel serpentiinide läbimist. Peatused teeme vastavalt vajadusele ning sõba saab silmale meeldivas hotellis Poolas, Lodzi lähistel.

PÄEV 2

Olenevalt pausidest ja juhtide parema jala raskusest peaksime umbes pühapäeva õhtupoolikuks jõudma sihtkohta, milleks on armas kämping Chamonix külje all Argentière’s. Seal seame üles telgid ja edasi on vaba kava – kes tahab ja kellaajaliselt jõuab, saab minna Chamonix’sse, kus on rohkem matkavarustuse poode kui lätlastel varbaid. Kes tahab raha säästa, võib aega veeta kämpingu territooriumil, kus on võimalus end pesta, tehnikaseadmeid laadida, gaasipõletil süüa teha, kohvikut külastada või miks mitte ka lihtsalt silma looja lasta. Komplekteerime varustuse, pakime matkakotid ja jätame üleliigse kraami bussi, sest juba homme algab retk Zermatti suunas.

PÄEV 3

Mis saab olla veel parem viis nädala alustamiseks kui mitte matkarajal? Hommikul sõidame ühiselt ühistranspordiga Le Tour’i, kust alustame matkamist. See tähendab, et jätame vahele matkaraja esimese, maanteeäärse osa ning alustame kohe põnevamast lõigust. Ületame päeva jooksul Prantsusmaa-Šveitsi piiri ning ööbime imeilusal alpiaasal 2200 m kõrgusel asuva hüti juures, vaatega liustikule ja homsele teekonnale.

PÄEV 4

Pärast hommikusöögi söömist ja telkide pakkimist seame sammud taas rajale, et kõndida alla orgu, sealt turnida kividega kaetud rada pidi üles Arpette’i sadulale ning teiselt poolt uuesti alla orgu, et veeta öö kämpingus Champex’ külas. Kämpingu lähedal on võimalik käia poes ja kohvikus. Tuleb raskem päev kui esimene, aga imelised vaated Arpette’i sadulalt on pingutust igati väärt.

PÄEV 5

Päev täis laskumist. Laskume pärast mitut päeva jahedate mägituulte nautimist alla orgu armsasse Le Chable külla, et nautida Lõuna-Euroopa palavate päikesekiirte hellitusi. Juhul, kui ei saja. Le Chable’st rändame aga ööseks pisut rajast kõrvale – piirkonna ainus legaalne kämping asub tunniajase jalutuskäigu või 20-minutilise bussisõidu kaugusel.

PÄEV 6

Hommikul sõidame bussiga tagasi rajale ning jätkame oma teekonda. Päeva jooksul tõuseme taas kõrgemale, tõusumeetreid tuleb sel päeval rohkelt. Lõpp raskele päevale tuleb aga eriliselt tore – telgime metsikult 2500 m kõrgusel, sest selles piirkonnas on metsapiirist kõrgemal telkimine lubatud. Saame nautida täielikku eraldatust ja proovida ööbimist kohas, kus ainsaid mugavusi pakuvad vaid need asjad, mis seljakotis sisalduvad.

PÄEV 7

Jätkame matkamist kõrgematel kõrgustel, jõudes päeva jooksul ka matkaraja kõrgeimasse punkti –  2987 m kõrgusele. Rohelised aasad vahelduvad siin taaskord võimsate kivimassiividega. Õhtu saabudes jõuame veidi madalamal asuva hütini, kus veedame ka matkateekonna esimese öö nelja seina vahel ning loodetavasti avaneb ka võimalus tutvuda põnevate matkasellidega teistest riikidest.

PÄEV 8

Marsruut saadab meid taaskord oluliselt madalamatele kõrgustele. Möödume ilusast suurest järvest ning ööseks tõmbame end kerra Euroopa kõrgeimas kämpingus kõrgusel 1950 m – nautides samal ajal vapustavaid vaateid lähedal asuvatele Šveitsi mäetippudele.

PÄEV 9

Jätame maanteeäärse lõigu vahele, sõites see bussiga ja matkame hoopis üle Torrenti sadula imeilusa Moiry järve äärde, kust sõidame uuesti bussiga orgu, et taastada energiat uuteks väljakutseteks.

Oleme nüüdseks rajal olnud juba nädal aega. Jalad on treenitud ja puusad matkakoti kallistusest hellad. Ka päevamarsruudid muutuvad siit edasi gramm väljakutsuvamaks – iga päev toob endaga kaasa ca kilomeetri tõusu ja sama palju laskumist.

PÄEV 10

Läbime teekonnal suusakuurorti. Suuski seekord jalga ei hakka panema – selleks on teised Elamus+ reisid :). Pärast mõõdukalt rasket vantsimist potsatame maha kämpingus Zinali linna lähistel, kuhu väsinumaid võib sõidutada ka suusalift.

PÄEV 11

Päeva teekond viib meid üle lumiste väljade Šveitsi saksakeelsesse ossa. Nüüdsest saab siis bonjourid asendada guten tagidega ning poest croissanti asemel pretzelit hankida. Õhtuks jõuame piirkonda, kus metsikult telkimine on ainus variant ööbimiseks – ehk ööbime siis, kui silm tabab sobiva suuruse ja kaldega platsi.

PÄEV 12

Kõik on uus septembrikuus! Esimese koolipäeva asemel saame läbida hoopis matkaraja kõige pikema päevadistantsi, kus distantsi kõrval ei jää varju ka tõusu- ja laskumismeetrid. Ööbimine taaskord kämpingus, kus saab pesta ennast ja pesu, laadida tehnikavidinaid ning külastada ka pisikest poodi.

PÄEV 13

Lõpp juba paistab! Kontrastiks eelmisele päevale on viimane matkapäev võrdlemisi kerge nii distantsi kui tõusumeetrite poolest. Kõndides väsinuna, ent uhkena, Zermatti kämpingu suunas saab vaikselt pilke heita juba ka imelisele Matterhornile. Zermattis on aega külastada erinevaid poode, kohvikuid, restorane – kuidas iganes keegi end suure saavutuse eest premeerida soovib.

PÄEV 14

Hommikul pärast telkide kokku pakkimist seame sammud rongile, mis viib meid tagasi kämpingusse Chamonix’ külje all. Öö veedame sealsamas, tähistame viimast korda matka edukat sooritamist ning muljetame teiste matkajatega, kes kämpingus peatuvad. Võimalus veel kord külastada alpinismimekat Chamonix’d. Õhtuks pakime ära kotid järgmisel päeval alguse saavaks tagasisõiduks.

PÄEVAD 15 – 16

Pikk bussisõit koju, kuhu jõudes on igaühel lähedastele rohkelt põnevaid lugusid rääkida. Sõidame tagasi ühe soojaga, et jõuda pühapäeva lõunaks koju ja olla valmis eesootavale esmaspäevale uue energiaga vastu minema.

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda väiksemaid muudatusi - näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Matkavarustus

Siin on nimekiri olulisematest asjadest, mida matkal vaja võib minna. Temperatuurid kõiguvad väga laias ulatuses (+30 °C kuni -5 °C), olenevalt kõrgusest. See tähendab, et tuleb kaasa võtta võimalikult mitmekesine riietus, mis kaitseb nii külma tuule kui ka päikesepõletuse eest.

  • Telk (3-hooaja)

  • Magamiskott (comfort -5…5 °C)

  • Madrats/matt

  • Matkaseljakott (60-100 L olenevalt sellest, kui palju asju tahad kotist väljaspool kanda)

  • Korralikud matkasaapad

  • Matkapliit (telkkonna peale) ja gaas (saab osta ka matka alguspunktis)

  • Toidunõud (pott vee keetmiseks peamiselt) ja söögivahendid (lusikas ja taskunuga)

  • Hommiku- ja õhtusöögid matkal sisalduvad reisi maksumuses (Tactical Foodpack)

  • Joogisüsteem või pudel (nt 1 L, vett saab rajalt) ja snäkid

    • Kuna Šveitsi hinnad on eestlastele harjumatult kõrged (100 g šokolaad 5€ jne), siis soovituslik on lõunasnäkke juba Eestist kaasa haarata.

  • Tulevahend (nt tulepulk/välgumihkel; põhiliselt matkapliidi süütamiseks)

  • Tuule- ja vihmakindel jope ja püksid

  • Soojad riided, kindad, müts (mõnel sadula ületusel võib meid lumetorm tervitada)

  • Matkakepid

  • Pealamp (varupatareidega)

  • Akupank + telefon koos juhtmetega

  • Päikesekreem (mida tugevam, seda parem)

  • Sularaha (1€ ≈ 1 CHF) - nt 200-300 CHF on piisav

  • Esmaabiasjad, ravimid, hügieenitarbed

  • Termotekk (fooliumist hädaabitekk)


Reisidokumendid, lennud ja Covid-19

Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil läheb vaja järgmisi dokumente:

  • pass/ID-kaart;

  • mägimatkaks sobiv spordikindlustus. Sobiva spordikindlustuse poliis peab kaasas olema ja on mägimatkal osalemise eelduseks;

  • reisikindlustus (sh reisitõrge, meditsiiniabi);

  • Euroopa ravikindlustuskaart;

  • tungivalt soovitame osalejatel ennast vaktsineerida, mis teeb reisimise oluliselt lihtsamaks ja ohutumaks. Juhul, kui nõutakse täiendavaid Covid-19 teste või muid sellega seostuvaid dokumente, siis on ka need osaleja kanda.

Hiljemalt kuu aega enne reisi toimumist teeme otsuse, kas reisi läbiviimine on Covid-19 tingimustes võimalik ja piisavalt ohutu. Reisi ära jäämisel pandeemiast tingitud asjaoludel, mis teevad reisi toimumise võimatuks (nt riigipiiride sulgemine), tagastame ettemaksu täies ulatuses.

Loe lisaks korduma kippuvaid küsimusi. Ei saanud vastust? Küsi julgesti elamusvedurilt!


Ära põe, teeme ära!

Kas see mägimatk on mulle jõukohane?

Jah! Selle matka läbimine nõuab küll suurt füüsilist pingutust, aga samm sammu haaval vaikselt läbides midagi ületamatut siin pole. Soovituslik on siiski õppida ennast ja oma varustust tundma. Enne matka tasub Eestis saapad sisse kanda ja puusadele tutvustada seljakoti hella kallistust. Lisaks on kogemus näidanud, et pika raske füüsilise pingutuse korral kipub meeleolu kõikuv olema. Selleks, et teada, millal mossitamistuju tuleb ja suuta sellest üle olla, saab oma vaimse vastupidavuse näiteks Kondimootori matkadel proovile panna.

Aga mul ei ole matkaasju, kes neid jaksab osta?! 

Eks veidi peab ikka kukrut kergitama, aga mitte palju. Riieteks sobivad hästi ka jooksu- ja suusariided. Leidlikumad saavad hakkama minimaalsete kulutustega. Varustuse osas saab nõu küsida elamusvedurilt ja tutvuda eespool esitatud varustuse nimekirjaga.

Okei, registreerisin ära. Mis nüüd? 

Selleks, et mägimatk oleks nauditavam, soovitame enne reisi osaleda meie ettevalmistavatel üritustel - see on ka osa lõbust. Korraldame ettevalmistavaid matku ja koolitusi, anname nõu sobiva kindlustuse ja varustuse osas, kust soodsalt laenutada, mis trenni teha jne. Kindlasti vaatame vahetult enne reisi algust ka kogutud varustuse üle ja saadame meeldetuletusi olulise osas.

Loe lisaks ka korduma kippuvaid küsimusi.


Muu joonealune info

  • Võta reis juba varajaselt plaani ja hakka selleks trenni tegema. Me korraldame enne mitmeid proovimatku, koolitusi ja soovitame trennikavasid. See oleks ju nõme, kui matka läbimine ainult füüsise taha jääb. Ühtlasi hea võimalus ennast vormi ajada. ;)

  • Kuigi päeva lõpuks vastutab ikkagi igaüks ise enda tegude ja tagajärgede eest, anname siiski endast parima, et mägedes kolamisega kaasnevaid riske maandada. Sellest johtuvalt on grupijuhil õigus jooksvalt otsustada osalejate pädevuse, varustuse sobivuse, füüsilise/vaimse võimekuse jms üle ning vajadusel osalemine ära keelata, kui see seab ohtu grupi või osaleja enda tervise. Loodetavasti selleks muidugi vajadust ei ole.

Loe lisaks ka reisitingimusi.


Kontakt

Elamusvedur Kaarel Kuslap

Tel: 5173600

E-mail: kaarel@elamuspluss.ee


Earlier Event: August 4
Mont Blanc (3 tipu marsruut)
Later Event: September 13
Alpinismitrenni baaskursus