Mägimatkade KKK

Siin on välja toodud mõned vastused tihti esinevatele küsimustele mägimatkade kohta. Tutvu ka meie rubriigiga Mägimatkamise ABC, kus käsitleme kõiki algajale olulisi teemasid.


  • Mida näitavad meie raskusastmed?

Mägimatkade juurde on lisatud tehniline ja füüsiline raskusaste 5-palli süsteemis, mis aitab hinnata, kas reis on sulle sobiv. See on meie enda hindamissüsteem.

Tehniline raskusaste:
1/5 - lihtne mägimatk, ei lähe vaja erivarustust ega mägironimisoskusi, praktiliselt puuduvad märkimisväärsed ohud;
2/5 - algajale sobiv mägimatk, läheb vaja mõningast erivarustust ja baasoskusi, esineb vähesel määral ohte (jäälõhed, kivivaringud, kukkumisoht jne);
3/5 - mägironimine eelneva kogemusega mägimatkajale, läheb vaja rohkem erivarustust ja oskusi, esineb mõnevõrra tehnilisemat jää- ja/või kaljuronimist, võib esineda märkimisväärseid ohte;
4/5 - keerulisem mägironimine edasijõudnule, läheb vaja ulatuslikult erivarustust ja häid tehnilisi oskusi, esineb tehnilist jää- ja/või kaljuronimist, võib esineda märkimisväärseid ohte;
5/5 - ainult kogenud mägironijatele, läheb vaja ulatuslikult spetsiifilist erivarustust ja väga häid tehnilisi oskusi, esineb (väga) tehnilist jää- ja/või kaljuronimist, võivad kaasneda suured ohud.

Füüsiline raskusaste (sh kõrgus):
1/5 - vähene füüsiline pingutus, kerge seljakott (5-10 kg), väike päevakilometraaž (5-10 km) ja madalad kõrgused (<3000 m);
2/5 - mõnevõrra rohkem füüsilist pingutust, keskmise raskusega seljakott (10-15 kg), väike päevakilometraaž (5-10 km) ja/või rohkem kõrgusmeetreid ja absoluutkõrgust (<4000 m);
3/5 - mõõdukalt füüsilist pingutust, raskem seljakott (15-25 kg), suurem päevakilometraaž (10-15 km) ja/või kõrgemad kõrgused (<6000 m);
4/5 - raske füüsiline pingutus, raske seljakott (20-30 kg), suur päevakilometraaž (10-20+ km) ja/või kõrgmäestik (<7000 m);
5/5 - füüsiliselt väga raske, raske seljakott (20-30+ kg), suur päevakilometraaž (10-20+ km), pikk ekspeditsioon ja/või kõrgmäestik (7000+ m).

  • Mida tähendavad üldlevinud mägi-/kaljuronimise raskusastmed?

Kui olete tutvunud mägimarsruutide kirjeldustega, siis ilmselt olete näinud erinevad raskuskategooriaid (nt PD+, 5A, UIAA III jne). Hindamissüsteeme on väga palju ja neid on liigitatud ka erinevalt sõltuvalt tegevusest - mägironimine, kaljuronimine, jääronimine, boulderdamine jne.

Alpides kasutatakse üldiselt French Alpine System (IFAS) hindamissüsteemi (tihti koos UIAA hindamissüsteemiga). IFAS hindab marsruudi üldist raskust, võttes arvesse selle pikkust, tehnilisust, nõlvade avatust (exposure) ja seda, kui kerge on taganemisteekond. Raskusastmed jagunevad järgmiselt:

  • F (Facile) - lihtne. Võib sisaldada liustikulist lähenemist ja mõningast lihtsamat turnimist. Nõlvad ei ole järsud, vähe on tõsist kivi- või jääronimist. Näiteks Mont Blanci Gouteri rada.

  • PD (Peu Difficile) - veidi keerulisem. Tiputõus on pikk nii distantsilt kui tõusumeetritelt, lumenõlvade kraad ei ületa 45 kraadi. Liustikud on komplekssemad, turnimine ja ronimine võib vajada mõningast julgestamist ning laskuda võib olla vaja tugiköiel.

  • AD (Assez Difficile) - üsna keeruline. Kesktasemel mägironimine pikkade pitchide ronimisega köies. AD-/AD/AD+ marsruutidel on püsiv lumi ja jää 45–65-kraadise nurga all, jääronimise aste WI3 ja kaljuronimise aste 4a (5.4) IV+ kuni 4c (5.6) V.

  • D (Difficile) - keeruline. Rasked ja tõsised marsruudid isegi kogenud mägironijatele. Võivad olla pikad või lühikesed. D-/D/D+ marsruutidel on püsiv lumi ja jää 50–70-kraadise nurga all, jääronimise aste on WI4 ja kaljuronimise aste 5a (5,7) V+ kuni 5c (5,9) VI.

  • TD (Très Difficile) - väga keeruline. Need marsruudid on tõsised ettevõtmised, millel on kõrge ohutase. TD-/TD/TD+ marsruutidel on püsiv lumi ja jää 65–80-kraadise nurga all, jääronimine astmetel WI5 kuni WI6 ja kaljuronimine astmetel 6a (5.10a) VI+ kuni 6c (5.11a/b) VII+.

  • ED (Extrêmement difficile) - ekstreemselt keeruline. Äärmiselt raske, erakordselt ohtlik, vertikaalsed jäänõlvad jääronimisega astmetel üle WI6 ja kaljuronimise astmetel üle 6c (5.11a/b) VII+. Taandumine võib kehva ilmaga olla äärmiselt raske.

Põhjaliku ülevaate leiab Wikipediast. Pildi kujul võrdleva tabeli leiab näiteks SIIT.

  • Kas mägimatkad sobivad ka algajatele?

Lühike vastus - jah, ikka. Iga mägimatka alguses on välja toodud konkreetse matka raskusaste ning tekstis ka ülevaade põhitegevustest. Üldiselt on enamus pakutavatest mäereisidest algajatele jõukohased. Eeldusena võiks osaleja siiski olla sportlike eluviisidega - mägimatk nõuab rohkemal või vähemal määral füüsilist pingutust, mistõttu hea füüsiline vorm teeb reisi palju nauditavamaks. Alati korraldame enne reisi ka proovi- ja trennimatku ning viime läbi asjakohaseid koolitusi. Samuti jagame soovitusi ja nõuandeid ettevalmistuse osas. Kui kahtled oma sobivuses, siis võta julgesti ühendust reisi veduriga ja mõtleme koos midagi välja!

  • Kas mägimatkamine on ohutu?

Mägimatkadega kaasnevad tahes-tahtmata teatud ohud, aga hea ettevalmistuse ja korraldusega saab neid maandada. Osalejate ohutus on meile vaieldamatult kõige olulisem. Muidugi võib ette tulla ootamatusi, mille tõttu peame nt tipuürituse katkestama, aga mägi ei kao kuhugi ja alati saab uuesti proovida. Samuti oleneb ohutase konkreetsest mäest ja matkast.

  • Kas jõuan kindlasti tippu? Ma ju maksin!

Loomulikult ei saa me tippu jõudmist garanteerida. Mägedes on ilm kuningas ja temaga me kaklema ei hakka. Lisaks võivad meid kõrgmäestikus kimbutada erinevad tervisehädad, mis ei võimalda jätkata. Teatud juhtudel on grupijuhil õigus keelata osalejal jätkamine, et tagada osaleja enda või grupi ohutus. Päeva lõpuks on siiski kõige olulisem tervena tagasi koju jõuda.

  • Mis trenni peaksin ettevalmistusena tegema?

Hea füüsiline ettevalmistus teeb reisi nauditavamaks ja suurendab tippu jõudmise tõenäosust! Üldjuhul sobib kõige paremini seljakotiga matkatrenn, eelistatult suuremate tõusudega matkarajal või ka treppidel. Samuti on abiks aeroobset läve tõstvad vastupidavuse trennid (jooksmine, rattasõit, suusatamine jms) ja ka kere süvalihaste treening (core workout). Tehnilisema marsruudi korral tasub teha ka kalju-/seinaronimist, jääronimist, bouldering’i jms ning suuremat rõhku panna ka jõutreeningule.

Treeningkoormus võiks olla progresseeruv ehk ära alusta kohe väga suure intensiivsusega trenni tegemist. Koormuse tipp-punkt võiks olla umbes 2-3 kuud enne reisi ja viimased 1-2 nädalat soovitame teha vaid kerget trenni, et võimaldada kehal puhata ja vältida vigastusi. Üks nädal enne reisi on liiga hilja alustada. :)
Lisainfot saab küsida elamusvedurilt.

  • Kas mul on vaja spetsiaalset kindlustust?

Jah, mägimatkal osalemiseks nõuame kehtivat ja mägimatkale sobivat spordikindlustust. Tihti ei pruugi tavalised kindlustuspakkujad kindlustada mägimatkamist üle teatud kõrguse (nt üle 5000 m), seega veendu kindlasti, et sinu kindlustus oleks reisile sobiv (ka reisi sihtkoha osas). Kindlustuse poliis võta matkale kaasa.

Eesti kindlustupakkujate sobiv valik on piiratud; mõnedele mägedele sobib nt Swedbanki reisikindlustus ohtlikku tegevuse lisakaitsega. Kõrgematele või tehnilisematele mägedele oskame soovitada nt Austria alpiklubi liikmelisusega kaasnevat kindlustust või kõrguspiiranguta Impact MultiSports kindlustust. Alternatiiv on ka Global Rescue kindlustus.

Vaata lisaks meie KKK kindlustuse rubriiki.

  • Kas pean kogu erivarustuse ise ostma?

Ei pea. Algajatel soovitame kindlasti esimestel reisidel võimalikult palju laenata ja laenutada. Varustust saab rentida näiteks meilt, Nipernaadilt, RONIst ja meie kaudu ka Alpiklubist Firn. Grupi ühisvarustus, näiteks ronimisköied, on üldjuhul meie poolt.

  • Kas mul peab olema 400€ jope?

Tihti saab hakkama juba olemasolevate asjadega: trennisärgid, suusajope jne. Üks asi, mille soovitame soetada, on korralikud matkasaapad, sest jalad on matkal põhiliseks tööhobuseks. Iga matka konkreetses varustuse nimekirjas on kõik vajalik välja toodud koos kirjelduste ja märkustega. Tuleks silmas pidada, et mägedes on üldjuhul olud üsna ebamugavad ja hea varustus aitab seda ebamugavst leevendada.

  • Kust matkaasju osta saab?

Eestis on kaks põhilist matkapoodi: Matkamaailm ja Matkasport. Lisaks tasub vaadata ka Sportlandist ja teistest spordipoodidest. Uurige ka internetipoode; hea valikuga ja usaldusväärsed veebipoed on nt Trekkinn ja Bergfreunde, aga tasub uurida ka Amazon’ist, eBay’st ja mujalt. Läti Decathlonist leiab matka- ja alpinismitooteid, mis on väga hea hinna-kvaliteedi suhtega (eriti firma Simond).


Kui siit vastust enda küsimusele ei leidnud, siis kirjuta meile.