Kindlustuse KKK

Siin on välja toodud mõned vastused tihti esinevatele küsimustele reisi- ja spordikindlustuse osas. Vastused tulenevad meie enda kogemustest ja Elamus Pluss vastuta esitatud info ajakohasuse või legaalse korrektsuse eest. Konkreetsete või oluliste küsimustega soovitame kindlasti pöörduda otse kindlustuspakkuja poole.


  • Kas reisikindlustus on vajalik?

Jah, tungivalt soovitame vormistada sobiva reisikindlustuse ja sõltuvalt reisi iseloomust ka spordikindlustuse või ohtlikku tegevuse lisakaitse.

  • Kas pean kindlustused ise tegema?

Jah, iga reisija vastutab ise enda kindlustuse vormistamise, sobivuse ja kehtivuse eest. Elamusvedurid võivad teid selles osas nõustada sõltuvalt konkreetsest reisist.

  • Millise reisikindlustuse peaksin tegema?

Reisikindlustuse eest vastutab iga osaleja ise ja soovitame selle kindlasti vormistada. Reisikindlustusel on erinevaid vorme (tervise-, pagasi- ja reisitõrkekindlustus), aga tavaliselt tulevad need ühe paketina. Samuti tuleb mõningate krediitkaartidega juba reisikindlustus kaasa. NB! Mägimatkade, mäesuusaspordi jt ekstreemtegevuste puhul üldjuhul tavareisikindlustus ei kehti.

Reisikindlustuse pakkujaid on mitmeid ja mugav on võrdlemiseks kasutada kindlustusmaaklereid, nagu IIZI.

  • Millised reisikindlustuse pakkujad on kõige paremad?

Seda on raske öelda ja oleneb mitmest tegurist. Küll aga võime jagada üht enda juhtumit, kus lennujaama jõudes avastasime, et poliitilistes põhjustel meie lendu enam ei eksisteeri. Pidime uued lennupiletid ostma. Selle raha sai tagasi ainult Swedbanki kindlustusega, samas kui ERGO ja Seesami kliendid jäid pika ninaga… Tasuks mainida, et paljud kindlustused tõesti ei kata selliseid juhtumeid (nt riikidevahelised poliitilised konfliktid) ja see on vaid üks näide.

Kõige olulisem on hoolikalt tutvuda reisikindlustuse tingimuste ja katvusega.

  • Millal hakkab reisikindlustus kehtima?

Jällegi, siin on ühest vastust keeruline anda, nii et tutvuge enda konkreetse kindlustuspakkuja tingimustega või küsige otse neilt. Põhiosas hakkab üldjuhul reisikindlustus kehtima määratud kindlustusperioodi ajast, aga teatud juhtudel - nt reisitõrkekindlustuse puhul - võib kindlustus kehtima hakata nt 3-4 päeva pärast lepingu sõlmimist.
See tähendab, et kindlustuse sõlmimist ei tasu kindlasti jätta viimasele päevale, sest vastasel juhul ei pruugi reisi ära jäämisel kindlustus kahjusid hüvitada.

  • Kas mul on vaja mägimatkale spetsiaalset kindlustust?

Jah, mägimatkal osalemiseks nõuame kehtivat ja mägimatkale sobivat spordikindlustust. Tihti ei pruugi tavalised kindlustuspakkujad kindlustada mägimatkamist üle teatud kõrguse (nt üle 5000 m), seega veendu kindlasti, et sinu kindlustus oleks reisile sobiv (ka reisi sihtkoha osas). Kindlustuse poliis võta matkale kaasa.

Eesti kindlustupakkujate sobiv valik on piiratud; mõnedele mägedele sobib nt Swedbanki reisikindlustus ohtlikku tegevuse lisakaitsega. Kõrgematele või tehnilisematele mägedele oskame soovitada nt Austria alpiklubi liikmelisusega kaasnevat kindlustust või kõrguspiiranguta Impact MultiSports kindlustust. Alternatiiv on ka Global Rescue kindlustus.

  • Kas kindlustus hüvitab mägimatkal kahjud, kui grupis ei ole sertifitseeritud giidi?

Teatud piirkondades, nt Alpides, on mägigiidi amet reguleeritud. Mõned kindlustuspakkujad võivad seda arvesse võtta, mistõttu tasub alati ise tutvuda konkreetse kindlustuspakkuja tingimustega ning ka konkreetse reisisihtkoha ja tegevuse kontekstis. Omalt poolt oskame öelda, et nt Swedbanki reisikindlustus (sh ohtliku tegevuse lisakaitse) ei tee eristusi selles suhtes, kas sinu grupis on giid või mitte; küll aga peavad olema täidetud muud tingimustes välja toodud nõuded.

  • Kas kindlustuspoliis peab olema välja prinditud?

Üldiselt soovitame kindlustuspoliisid (ja ka muud olulised dokumendid) välja printida ja reisile kaasa võtta. Vähimal juhul tuleks need teha offline kättesaadavaks enda nutiseadmes, aga nutiseadmed võivad kriitilisel hetkel tühjaks saada.

Erandina on KOHUSTUSLIK mägimatka spordikindlustuse poliisi välja printimine. Selle peab reisile kaasa võtma ja endaga hoidma praktiliselt kogu reisi vältel. Samuti palume üldjuhul poliisi info edastada ka elamusvedurile. Selle mõte on see, et hädajuhtumi korral on vaja koheselt teada kindlustuspoliisil olevat infot.


Kui siit vastust enda küsimusele ei leidnud, siis kirjuta meile.