Back to All Events

Mont Blanc 2022


[Reis on toimunud]

Peenelt Valge Mäe tippu

Tuleval suvel plaanivad Kaspar, Allan ja Kristen ära käia päris mitmes Alpide tipus ja kuidas saaks see eesmärk olla täiuslik, kui ei käidaks ka alpinismi sünnikohas ja Lääne-Euroopa kõrgeimas tipus Mont Blancil (4810 m). Häid asju peab ikka jagama, seega võtame veel mõned soovi avaldanud sõbrad tippu kaasa. Mont Blancile tõuseme mööda tuntud Gouteri rada, mis on hea taristu ja idülliliste vaadetega. Lisaks tuleb tippu saamiseks läbida põnev Bossese hari. Mägedega tutvumist alustame via ferrata rajaga ja aklimatiseerumiseks on plaanis tõus Bishornile (4153 m). Kõik ööbimised on hüttides ja puhkepäevad veedame alpinismi kultuslinnas Chamonix´s.


Ülevaade - short & sweet

Eesmärk: Mont Blanc (Gouteri rada)

Kuupäevad: 6.-16.07.2022

Tegevus: mägironimine/-matkamine

Elamusvedurid: Kaspar Kirss, Allan Tobi, Kristen Tamm

Tehniline raskusaste: 2/5 (algajale sobiv)

Füüsiline raskusaste: 3/5 (mõõdukas pingutus)

Grupi suurus: 12

Varajase ärkamisega linnuke (kuni 31.03.2022) — 1490€

Vähe uimasem kana (alates 01.04.2022) — 1640€

NB! Elamuslastele kehtib soodustus -5%

🚩 Pandeemiast tingitud asjaoludel reisi ärajäämisel tagastame ettemaksu täies ulatuses!

👉 VAATA VARUSTUSE NIMEKIRJA SIIN 👈

Vaade Mont Blanc’i mäeahelikule


Reisi maksumus

Hind sisaldab

  • Luksuslik väikebuss VW Crafter 2017 koos järelkäruga

  • Kütus, tolli- ja teemaksud, parkimistasud

  • Kõik ööbimised (hotellid, hütid)

  • Hommiku- ja õhtusöögid hüttides; hommikusöök hotellides

  • Mont Blanc Tramway piletid

  • Grupi erivarustus

  • Stiilne Elamus+ disainiga spordisärk

  • Video- ja pildimaterjal

  • Tervisliku seisundi hindamine ja pulss-oksümeeter grupile

  • Grupi apteek (st “karmimad” kõrgmäestiku ravimid”)

  • Reisi korraldus

  • Rajakogemuse ja väljaõppega Elamus+ grupijuhid (3)

Hind ei sisalda

  • Kindlustus (reisikindlustus ja KOHUSTUSLIK mägimatkale sobiv spordikindlustus)

  • Isiklik matka- ja erivarustus

  • Jook ja snäkid (st lõunasöök) mäel ning lõuna- ja õhtusöögid väljaspool mäge

  • Isiklikud hügieenitarbed ja ravimid

  • Kavavälised ekskursioonid, transport jms (ehk kui tahad midagi lisaks teha)


Reisile registreerimine

Enne registreerumist tutvu reisitingimustega. Reisil koha tagamiseks tuleb pärast e-maili teel kinnituse ja arve kättesaamist 3 tööpäeva jooksul tasuda ettemaks (20%); kui reisini on jäänud vähem kui 30 päeva, tuleb tasuda kogumaksumus (100%). Loe lisaks: korduma kippuvad küsimused ja pakettreisi teabeleht.

[Reis on toimunud. Registreerimine suletud.]


Ajakava ja tegevused

Päev 1 - Läks minna!

Stardime Tallinnast superluks rendibussiga Alpide poole. Lisaks haagime bussile taha järelkäru, et olemine bussis maksimaalselt mugavaks teha. Põhimõtteliselt saab kõik oma peokleidid kaasa võtta ja keegi ei hakka nurisema, et ruumi vähe on. Premium värk! Räägime juttu, lahutame meelt ja tunneme ennast mõnusalt. Paneme ühe jutiga Alpideni välja, nii et esimene öö möödub bussis.

Päev 2 - Saabume alpivõlumaale

Imetleme bussiaknast mägisemaks muutuvat loodust ja teise päeva õhtuks jõuame Alpidesse, Saas-Fee mägilinnakesse, kus veedame korralikus hotellis öö ja puhkame välja. Õhtul sööme, korrastame varustust ja sätime ennast järgmise päeva action’iks valmis.

Päev 3 - Turnime kaljudel

Hommikul viskame mäevarustuse bussi ja sõidame gondliga kõrgemale, et tutvuda mägedega via ferrata rajal. Via ferrata’d on trosside ja vajadusel raudredelitega  varustatud kaljuronimisrajad, nii et hakkama saamiseks ei pea kindlasti kaljuronija olema; läheb siiski vaja ronimisvarustust. Selle käigus teeme ära ka esimese väikese tipu Mittaghorn (3142 m). Turnime kividel, matkame tagasi bussi juurde ja sõidame järgmisse hotelli puhkama.

Päev 4 - esimene öö hütis

Kerge aklimat eelmisest päevast all, läheme järjest kõrgemale. Hommikusöök, pakime asjad kokku ja hakkame liikuma esimese tipu poole. Umbes 7-tunnise matka järel jõuame Cabane de Tracuit hütti, kus sööme, veedame öö ja valmistame ette järgmiseks päevaks. Võimalusel teeme ka kiirkoolituse/ülekordamise self-arrest tehnikate ja köieseongus käimise teemadel.

Päev 5 - Bishorn (4153 m)

Ärkame varakult, sööme hütis hommikusööki ja hakkame tipu poole minema. Bishorn on hinnatud võrdlemisi lihtsaks mäeks, kuid sellele vaatamata ootavad ees majesteetlikud vaated Alpidele. Päeva alguses ületame liustiku ja liigume sadulale, mööda mida rühimegi vaikselt tipu suunas. Kogu tee on lumine, hommikupoole isegi jäine, tagasi alla tulles ilmselt pehme. Tipus teeme kohustuslikud selfie´d ja võtame suuna tagasi alla. Seekord täitsa alla! Pärast väsitavat päeva sõidame Chamonix suunas. Sätime end hotellis sisse ja naudime välja teenitud puhkust.

Päev 6 - alpinismi kultuslinn Chamonix

Aklimat tehtud, pakime hommikul kodinad kokku ja võtame suuna Chamonix’sse, kus ootab meid tip-top hotell otse südalinnas. Nüüd puhkame! Kes tahab, uudistab kohalikke matkapoode, melu ja kõike muud, mida Chamonix pakub (sh vaated meie järgmisele tipule). Põhimõtteliselt vaba kava. Peaasi, et keha ja vaim puhkaks!

Päev 7 - teel valgele mäele

Stardime varakult hotellist bussiga La Fayet’i, kust saab huvitava rongisõiduga raja alguspunkti Nid d´Aigle´sse (2400 m). Sealt on umbes kuuetunnine matka Gouteri hütti. Teel näeme lisaks imelistele vaadetele Tete Rousse´i hütti ja läbime ohtliku kuluaari, kus aegajalt langeb alla kivisid. See on kindlasti kogu ürituse kõige pinevam lõik. Läbime kiiruga ja võimalikult ohutult ca 50-meetrise lõigu ja hakkame mööda kive hüti poole ronima. Kohale jõudes kerge hingetõmme, leiame oma asemed, sööme õhtusöögi ja üritame veidi magada, sest ees ootab pikk tipupäev.

Päev 8 - tipupäev!

Stardime umbes kell 03.00 pimedas, pealampidega, kogu varustus seljas ja köieseongus. Päev tuleb raske! Eeldatavasti läheb tippu jõudmiseks umbes 6-8 tundi, alla ka umbes 6 tundi. Terve aja liigume lumel, mis öösel on pigem jäine; alla tulles ilmselt juba lörtsmoodustis (olenevalt ilmast). Läbime mõned harjad ja esimesele platoole jõudes näitab meile ennast võimas Mont Blanc. Hinge võib pugeda kerge ahastus, et veel nii palju on minna, aga pressime edasi. Enne tippu peame läbima Bossese harja, mis on üks lahe kogemus. Mõlemale poole alla on pikk tee ja siin komistamine on kategooriliselt keelatud. Pärast seda on tipp juba käega katsutav ja lõpuks… lõpuks jõuame Alpide tippu! Oh seda rõõmujoovastust ja emotsiooni - tehtud!

Tipus võtame ümbritsevat ilu sisse, instagrammime ja väsimusest hoolimata üritame hoomata fakti, et oleme Lääne-Euroopa kõige kõrgemas punktis. Once in a lifetime pildid mälus ja telefonis, alustame laskumist. Tipp on heal juhul vaid pool võitu; kõige tähtsam on need mälestused endaga koju tagasi ka viia.

Paterdame tuldud teed tagasi, mis õnneks on gravitatsiooni abil vähe parema minekuga. Kui aega jagub, teeme taastumispeatuse Gouteri hütis, kiire Coca ja snäkk. Pärast seda teeme uuesti läbi kivironimise osa (sh kuluaari) ja võtame trammi tagasi alla, et jõuda hotelli, pesta ja väsinud keha turgutada. Tugevamad ehk jõuavad isegi välja linnapeale minna.

Päev 9 - Varupäev/seinaronimine/pidu

See on varupäev juhuks, kui ilm ei luba meil õigel päeval tippu teha. See tähendab, et varupäeva kasutamisel nihkub tipupäev ja kõik järgnev ühe päeva võrra edasi (ei mõjuta tagasi tulemise aega).

Eelduste kohaselt siiski saame planeeritud ajakava raames tipu tehtud ja varupäeva kasutama ei pea. Sellisel juhul saavad soovijad linna nautida või lähedal olevale Mur d’escalade des Gaillands kaljuseinale ronimist proovima minna. Õhtul pidu ja pillerkaar!

Päev 10-11 - Kodu poole

Hommikul on veel võimalus viimased suveniirid soetada ja algabki tagasitee Eestisse. Bussis saame veel viimase nädala muljeid ja reisipilte jagada, et kõige vingemad sotsiaalmeedia postitused ikka õigeaegselt tehtud saaks. Pissipausidest sõltuvalt jõuame järgmine päev tagasi koju.

NB! Ajakavas ja plaanitud tegevustes võib esineda väiksemaid muudatusi - näiteks tulenevalt ilmast ja oludest või siis reisijate soovidest.


Ära põe, teeme ära!

Mu kõrgusrekord on Munamägi. Kas saan ikka hakkama?! 

Jah, saad küll. Kohe Alpide kõrgeimat tippu püüdma minna tundub esmapilgul heidutav, aga see ei ole üldse nii hull - eriti, kui sul on tubli matkajuht eesotsas. Natuke trenni ja paar koolitust.

Aga mul ei ole matkaasju, kes neid jaksab osta! 

Eks natukene peab ikka kukrut kergitama, aga mitte palju. Matka- ja ronimisvarustust annab täitsa mõistliku hinnaga laenutada ja muidugi sõpradelt laenata. Lisaks annab kasutada igasugu olemasolevat riietust - nt suusajope on väga okei ka mäele. Leidlikumad saavad peaaegu lisakulutusteta hakkama.

Kas ma jään ellu?

Tegu on ekstreemse spordi/hobiga, aga liigselt karta siin ei tasu. Loomulikult esinevad mägedes siiski teatud ohud ja sellega peab arvestama, aga samas võid ju homme üle tänava kõndides bussi alla ka jääda. Grupijuhile on kõige olulisem osalejate turvalisuse tagamine - selleks õpime ja kasutame korrektseid alpinismitehnikaid ning pöörame otsa ringi, kui ilm liiga hulluks läheb. Asja mõte on ikkagi nauditav elamus saada ja ega see mägi kuhugi kao. ;)

Okei, registreerisin ära. Mis nüüd? 

Noh, teoreetiliselt võid õhku haihtuda ja bussi peale ilmuda, aga siis riskid sellega, et kohapeal avastad “ups, mul on valed kassid ja mis asi see vahemehesõlm on?”. Saab ka nii, aga soe soovitus on osaleda ettevalmistavatel üritustel - see on osa lõbust. Korraldame ettevalmistavaid matku-koolitusi, anname nõu sobiva kindlustuse ja varustuse osas, kust soodsalt laenutada, mis trenni teha jne. Kindlasti vaatame vahetult enne reisi algust ka kogutud varustuse üle ja saadame meeldetuletusi olulise osas.

Loe lisaks ka korduma kippuvaid küsimusi.


Reisidokumendid, Covid ja joonealune info

  • Osaleja vastutab ise reisidokumentide kehtivuse ja korrasoleku eest. Sellel reisil on vaja ID-kaarti/passi, mägimatkaks sobivat spordikindlustust (loe lähemalt KKK lehelt) ja ka reisikindlustust. Sobiva spordikindlustuse poliis peab kaasas olema ja on mägimatkal osalemise eelduseks.

  • Hiljemalt kuu aega enne reisi toimumist teeme otsuse, kas reisi läbiviimine on Covid-19 tingimustes võimalik. Reisi ära jäämisel pandeemiast tingitud asjaoludel, mis teevad reisi toimumise võimatuks (nt riigipiiride sulgemine), tagastame ettemaksu täies ulatuses.

  • Võta reis juba varajaselt plaani ja hakka selleks trenni tegema. Me korraldame enne mitmeid proovimatku, koolitusi ja soovitame trennikavasid. See oleks ju nõme, kui tipp ainult füüsise taha jääb. Ühtlasi hea võimalus ennast vormi ajada. ;)

  • Tipud ei ole garanteeritud. Nagu arvata võib, ilm on mägedes kuningas. Seega võib täiesti juhtuda, et ilm või ohtlikud olud ei võimalda meil tippu isegi üritada. Sellest hoolimata saab kindlasti üliägeda kogemuse!

  • Kuigi päeva lõpuks vastutab ikkagi igaüks ise enda tegude ja tagajärgede eest, anname siiski endast parima, et mägironimisega kaasnevaid riske maandada. Sellest johtuvalt on grupijuhil õigus jooksvalt otsustada osalejate pädevuse, varustuse sobivuse, füüsilise/vaimse võimekuse jms üle ning vajadusel nt tipupäeval osalemise ära keelata, kui see seab ohtu grupi või osaleja enda tervise. Loodetavasti selleks muidugi vajadust ei ole.

Loe lisaks ka reisitingumusi.


Kontakt

Elamusvedur Kaspar Kirss

Telefon: 5568 8885

E-mail: kaspar[ät]elamuspluss.ee


Earlier Event: July 4
Kazbeki mägironimisreis 2022
Later Event: July 9
Jalgsimatk Rootsis 2022